Saç ekimi uygulaması FUE ve FUT denilen tekniklerle donör sahadan sağlıklı saçların alınması ve saç dökülmesi olan saçsız bölgelere transfer edilmesiyle yapılan bir uygulamadır. Saç ekiminde en fazla tercih edilen teknik FUE tekniğidir. Hastalar açısından ve saç ekiminin yapılmasında büyük avantajları olan bu yöntemde donör saha olan iki kulak üzerinden ya da iki kulağın arasındaki alanda bulunan sağlıklı saçlar 0,7 ve 0,8 mm çapındaki silindirik ve mikro uçlarla tek tek alınır. Bu işlem sırasında manuel punch ya da mikro motor denilen cihaz kullanılır.
 
FUT yöntemiyle yapılan saç ekiminde yine iki kulak arasında bulunan ve genetik olan dökülmeyen bölgeden cerrahi bisturiyle alınan saçlı doku şeridiyle işlem yapılır. Bu yöntemde dokunun alındığı bölge dikişlerle kapatılır. Bu doku şeridi özel büyütmeli stereoskopik mikroskop altında bisturi ile greft denilen parçalara ayrılır.
 
FUE tekniğinin kullanım rahatlığı nedeniyle FUT tekniği tercih edilmemeye başlanmıştır. Bu yöntemler arasındaki fark, saç köklerinin alınmasından kaynaklansa da dikiş gerektirmemesi ve iyileşme sürecinin daha kısa olması nedeniyle FUE tekniği daha avantajlıdır. Her iki yöntemde de greftler saçsız bölgedeki ya da seyrek saçların olduğu bölgeye açılan ince kanallara yerleştirilir. Bu işlemler yapılırken hastalara lokal anestezi uygulandığından acı ve ağrı hissedilmeden saç ekimi yapılmaktadır. Hastalara saç ekiminin kaç seans olarak uygulanacağına hastaların beklentisi, kişinin saçlı bölgede ve saçsız bölgedeki özellikleri, alınan greft sayıları belirleyecektir. Birden fazla seans uygulanacağı zaman seansların arasında en az 6 ay ara bulunmalıdır.

Whatsapp
Whatsapp