Saç, keratin isimli bir protein ve bir çok mineralin bir araya gelmesi ile oluşur. Erkek ve kadın saçı nitelikleri farklı olmakla birlikte, saçın temel nitelikleri değişmez. Sadece erkek tipi saç dökülmesi olarak tanımlanan; klinik araştırmaları henüz son bulmamış ve bu yolla tedavisi mümkün olmayan bir sorun söz konusudur ki, saç ekimi uygulamalarının beyler tarafından tercihinin temelinde de bu yatmaktadır. Genetik, erkek tipi saç dökülmesi engellenemez ve geri döndürülemez bir süreçtir. Sürecin sonunda, saçlar kökleri ile birlikte yok olur ve kellik dediğimiz durum ortaya çıkar.

Tabii saç dökülmesinin yegane nedeni genetik nedenler değildir. Saçların dökülmesi anormal boyutlara ulaştığında, öncelikle bir dermatoloji hekimine başvurmakta fayda vardır ki, saç dökülmesini tetikleyen diğer hormon kökenli sorunların araştırılması için hekim kişiyi yönlendirebilir. Klinik araştırmalar neticesinde, herhangi bir bulguya rastlanamazsa, genetik saç dökülmesi olduğu teşhisi konulabilecektir. Bu noktada maalesef ilaçlı tedavi veya haricen kullanılan ürünlerin hemen hiç birisi etkili olmamaktadır, zira saçların yalnızca dışarıdan beslenmesi ile bu boyutta bir dökülmenin önüne geçmek imkansızdır. Sorunun henüz klinik çözümü tam anlamıyla bulunmamış olduğundan, dahili ilaçların da etkinliği sınırlı ve yan etkileri belirsizdir. Bu nedenle, mevcut şartlar altında kellik sorununa karşı yegane çözüm saç ekimidir.

Saçlarımızın tüm telleri aynı genetik özelliklere sahip değildir. Erkek tipi genetik saç dökülmesinde dahi, belli bölgelerdeki saçlar asla dökülmez. Dolayısıyla bu saç kökleri genetik saç dökülmesine dirençlidir demek doğru olacaktır. Kulak seviyesinin altındaki ense bölgesinde yer alan saçlar, herkeste gür ve sağlıklı olarak çıkar. Saç dökülmesinde kullanılan genetik olarak dökülmeye dirençli saçlar, bu saçlardır ki, saç ekimi sırasında buradan alınan kökler, kellik olan bölgeye nakledilir ve homojen bir denge elde edilir. Yöntem esasında tam anlamıyla saç naklidir, ancak burada donör yabancı birisi değil, saçın bizzat kendi sahibi olacaktır. Elbette saç ekimi sırasında saç köklerinin alındığı bölgede eksilmeler olur, ancak bu eksilme total dikkate alındığında dikkate alınmayacak seviyede oluşur. Tabii bunun olabilmesi için uygulamanın doğru eller tarafından gerçekleştirilmiş olması gereklidir.

Whatsapp
Whatsapp