Muhtemelen milyonlarca insanın ortak sorunu olan saçta yağlanma aslında saçlarımız ile alakalı olmayıp, saç derisi ve yağ bezleri ile alakalıdır. Aslında aşırıl yağlanma olmadıkça saçlarınız için yararlı olduğu söylenebilir. İnsan vücudunun her yerinde bulunan yağ bezleri saç ve koltuk altı gibi kıl bulunan bölgelerde daha fazla bulunmaktadır. Yağ bezleri kafada mantar problemi sonucunda fazladan yağ salgılama sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle öncelikle saçta mantar problemi üzerinde durmalısınız. Saçınızda kaşıntı, hafif yada aşırı kepek sorunu varsa bunun en önemli nedeni hiç şüphesiz malessezia Furfur dediğimiz kafada mantar problemidir.

fgfgg

Saç Yağlanması, saç dökülmesine neden olur mu?

Her kıl köküne en az 1 adet yağ bezi bulunmaktadır. 1 cm’lik kafa derisinde en az 150-200 saç teli bulunmaktadır. Saçlarınızda dökülme problemi başlaması halinde bu alanda saç teli sayısı azalacak fakat yağ bezi sayısında hiç bir azalma olmayacaktır. Kafada yağlanma sorunu bu şekildede değerlendirilmeli ve sadece mantar ile yetinmeyerek dökülme olup, olmadığı takip edilmelidir.

Bilimsel anlamda dökülmeye neden olduğu kanıtlanmamıştır. Fakat aşırı yağlanma sonucu saçlarda kalite kaybı olacağı düşünülerek geçici dökülmelere neden olmaktadır. Tabiki saç kökü zarar görmeyeceği için kalıcı dökülmeye neden olmamaktadır. Tabiki durum böyle olsa bile biz yineden önlem almalıyız.

Whatsapp
Whatsapp