saç ekimi izmirİnsan saçı, 3 fazda döngüsünü tamamlar ve dökülür. Bu fazlardan ilki, Büyüme Fazı (Anagen), bu aşamada saç ayda yaklaşık olarak 1 cm uzar ve fazın büyük bir bölümünü oluşturan bölümdür.Genel olarak 2-8 yıl arası sürer.Bu fazdan sonra saç Degredasyon Fazı (Katagen) dediğimiz faza geçer.Bu evrede saç kökleri kendini dinlenme evresine hazırlar ve yaklaşık olarak 20 gün sürer.Ve saç, döngüsünü Dinlenme Fazı (Telogen) ile bitirir.Bu dönemde saç kökü 3-4 ay boyunca dinlenir ve kökünden ayrılarak dökülür. Yerine ise yeni bir saç gelerek saç döngüsü başa döner. Kısaca saçlarımızın işleyiş tarzı budur. Her şeyin bir ömrü olduğu gibi saçlarımızında bir ömrü vardır ve ömrünü tamamlayan saçlar dökülerek yerine yeni saçlar gelir.

Ancak; herhangi bir nedenden ötürü saçlarımız aşırı bir şekilde dökülür ve kellik dediğimiz problem ortaya çıkar.

Izmir Saç Ekimi

Yaşlandıkça saçlarımızın dökülmesi ise hücrelerimizin, hücre zarlarının incelmesi ve buna müteakip reseptörlere bağlanan androjenlerin saç foliküllerini tahrip etmesiyle dökülme ilerleyen yaşlarda daha da artarak devam eder. Erkek tipi saç dökülmesinde saçı en çok döken DHT hormonudur, bunun yanında testosteron ve bazı androjenlerde saç dökülmesinde etkin rol oynar.

Erkeklerin büyük bir kısmında görülmekte olan Androgenetik Alopesi yani erkek tipi saç dökülmesi saçta androjenlerin etkilerine karşı oluşan kalıtsal bir duyarlılık sebebiyle meydana gelmektedir. Saç dökülmesi problemi yaşayan erkeklerin % 95’inde görülmekte olan erkek tipi saç dökülmesi özellikle beyaz ırklarda diğer ırklara göre daha sıklıkla görülmektedir. Erkek tipi saç dökülmesinde başlangıç olarak başın tepe kısmında ve alın saç çizgisinde saç kaybı yaşanır, başın ön kısmının ortasında saç kalır ve giderek tepe kısımdaki saçsız bölgenin alanı büyümeye başlar. İlerleyen dönemlerde başın ön ve tepe kısımlarında saçsızlaşan bölgeler yan yana gelir, tepe kısım iyice saçsızlaşmaya başlar. Son olarak ise başın sadece yan taraflarında ve arka kısmında saç kalır.

Stres Nedenli Saç Dökümesi ve İzmir Saç Ekimi

Stres nedenli dökülmede saçın büyüme evresinde ki kalış süresi düşerken, dinlenme evresinde ki süresi artar bu da saçlarımızın dökülmesine neden olur.Bunun yanında bir de saç dökülmesi olan bir insanın bunu bir sorun haline getirip dökülmeyi arttırması da mümkündür.Stres bütün hastalıklarda olduğu gibi saçta da önemli bir rol oynuyor.

Kullanılan İlaçlar Yüzünden Dökülen Saçlar

Bunların başında tabi ki de kemoterapi geliyor.Bunun yanı sıra doğum kontrol hapları,akne ilaçları, anabolik steroidlerde saç dökülmesine neden olabilmekteler.Uyuşturuculardan bahsetmeye gerek yok sanırım.

Beslenme

A vitamini ve demir eksikliği en büyük dökülme nedenleridir.Onun dışında yeterli ve dengeli beslenmekte saç için öenmlidir.

Travma

Ağır travmaların saçı ani bir şekilde dökebildiği tespit edilmiştir.

Whatsapp
Whatsapp