PRP, İlerlemekte olan teknoloji ile beraber artık saç ekimi konusunda daha öncesinde olmadığı kadar fazla avantaj insanların karşısına çıkmaya başladı. Böyle olunca da geçmiş dönemlerde bu işlemi ne kadar istemiş olsa da çeşitli sebeplerden ötürü yaptıramayan insanların büyük bir kısmı herhangi bir soru işareti ile karşılaşmadan saçlarının döküldüğü yerlerde yeniden saçların çıkması sağlanmış oluyor. Son dönemlerde insanların karşılarına ekim tekniklerinden biri ise PRP işlemi. Fakat ismini çok fazla duyurmasına rağmen birçok kişi ise bu işlem ile alakalı yeterli oranda bilgi sahibi değiller. Böyle olunca da deneyimsiz kişiler ile yapılan görüşmeler sonrasında sonuçlar istediklerinden çok daha farklı olabiliyor.

Böylesi durumların önüne geçilmesi adına ise PRP işlemi ile ilgili her bir detayın üzerinde dikkatlice durulmalıdır. Pek çok kişinin de bildiği üzere insanların vücutlarında yer alan kanlarında %50 ila 60 oranında plazma bulunmaktadır. Bu plazma ise yapısal olarak su içerir ve sıvı bir forma sahiptir. Kanın oluşmasını sağlayan hücreler bölümünde ise akyuvar, alyuvar ve trombosit bulunmaktadır. Trombositlerin görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Kanın damardan dışarıya çıkması sonrasında dış ortam ile teması sonrasında pıhtılaşma başlayacaktır. Eğer ki pıhtılaşma oluşmazsa, kan akışı durmaz ve bunun sonucunda da hayati tehlikeler oluşabilir. Trombositler tarafından oluşacak olan tabaka ile yara iyileşecek ve yeni dokumunun oluşumuna da katkı sağlanmış olur.

Trombositlerin var olan bu etkisi şimdilerde birçok farklı tedavi adına kullanılmaktadır. Şimdilerde ise PRP işlemi ile beraber artık saç ekimi konusunda da insanlara ciddi anlamda yardım etmeye başlamıştır. Saç ekiminde bu desteğin alınması adına 100 – 150 cc. Oranında kan özel işlemlerden geçirildikten sonra trombosit içerisindeki zengin olan plazma ayrıştırılacaktır. Bunun ardından ise saç ekimi ile alakalı tedavinin yapılmakta olduğu bölgeye dikkatli bir şeklide enjekte işlemi yapılacaktır. Gerçekleştirilecek olan bu işlemin en temel amacı ise saçların dökülmüş olduğu bölgedeki hücrelerin aktif hale getirilmesi ve tamir edici olan salgı ile beraber kök hücre göçünün oluşmasının sağlanmasıdır.

Yeni gelecek olan hücreler kolajen sentezinin artmasına yardımcı olurken aynı zamanda buradaki dokunun da iyileşmesini sağlamış olacaktır. PRP işlemi saç tedavisinde öncelikli olarak saç dökülmelerine karşı kullanılmaktadır. Bununla beraber PRP destekli saç ekimi ile beraber artık saç ekimi işlemleri daha öncesinde olmadığı kadar başarılı sonuçlar ile karşı karşıya kalacaktır. Bu işlemde saç kökleri nakil işlemi için PRP’li özel bir solüsyon içerisinde bekletilmektedir. Böylece canlılıkları da ciddi oranlarda korunmuş olacaktır. Aynı zamanda saç ekiminde PRP işleminin kullanılması ile beraber pek çok kişinin korkmakta olduğu iyileşme süreci de ciddi anlamlarda azalmış olacaktır. İnsanlar da bu sayede akıllarında herhangi bir soru işareti kalmadan saç ekimi işlemini yaptırabilecek.

Whatsapp
Whatsapp